Przeskocz do treści

Instalacja pfsense – pełna instalacja na karcie CF część 1.

Z wygody (screenshoty 🙂 ) przeprowadzę instalację na maszynie wirtualnej

Aktualną wersję pfsense pobierzemy stąd. Wybieramy architekturę urządzenia na którym będziemy instalować oprogramowanie, wersję instalacyjną (USB lub obraz ISO do wypalenia na płycie). Ściągamy wersję z wsparciem dla konsoli VGA - no chyba że chcemy się pobawić - wtedy wersja serial, kabel null modem i jedziemy. Jest tam również dostępna wersja Embedded(NanoBSD) i tak naprawdę tego obrazu powinniśmy użyć chcąc instalować system na karcie Compact Flash ale od wersji 2.4 nie będzie już on dostępny a przy niewielkich modyfikacjach jesteśmy w stanie uzyskać prawie to samo (prawie gdyż NanoBSD oferuje większą funkcjonalność pod kątem bezawaryjności, karta jest dzielona na trzy części z czego jedna część jest wspólna i przechowuje konfigurację a dwie pozostałe przechowują obraz systemu i są naprzemiennie używane przy restartach urządzenia). Nasze zmiany zaś ograniczą się do wyłączenia partycji swap oraz umieszczeniu logów i katalogu tmp na ramdysku. Musimy też pamiętać że nie możemy używać pakietów operujących na przestrzeni dysku - skróci to jego żywotność. Uzyskana funkcjonalność i tak jest bardzo duża więc myślę że można spróbować.

Po ściągnięciu pliku - USB Memstick Installer - trzeba go wgrać na pendrive. Najwygodniej zrobić to za pomocą aplikacji Rufus. Po uruchomieniu aplikacji wybieramy nasz ściągnięty plik, Rufus sam rozpozna że ma do czynienia z obrazem USB i wgra go metodą DD.

Pozostaje zrestartować urządzenie pamiętając o tym by boot odbył się z pendrive.

Zazwyczaj nic nie trzeba zmieniać więc zatwierdzamy wybór przez Accept these Settings.

Wybieramy opcję Custom Install.

Wybieramy dysk na którym będziemy instalować oprogramowanie, następnie formatujemy go na domyślnych ustawieniach i dochodzimy do momentu partycjonowania.

To pierwszy ważny moment w przypadku instalacji na karcie SD, należy usunąć partycję swap.

Potwierdzamy że jesteśmy zdrowi na ciele i umyśle. Pozostaje instalacja systemu i następny krok w którym wybieramy rodzaj konsoli poprzez która odbędzie się dalsza konfiguracja urządzenia.

Ostatni krok - reboot urządzenia. pfSense poinformuje nas jeszcze o tym że:

dostęp przez przeglądarkę jest możliwy przez
adres https://192.168.1.1
użytkownik: admin
hasło: pfsense

W następnej części konfiguracja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *